IRC Nedir 2021

Ana Sayfa / IRC Nedir 2021

IRC Nedir 2021

ExCaLuBuR     13-01-21     Sohbet     IRC Nedir 2021     84 Defa Okundu

IRC Nedir ? Sorumuzun standart olarak net bir cevabı var ve bunu Google Arama Motorunda direk bulabilirsiniz. IRC Alemi içerisinde ki büyük bir kullanıcı kısmı kelime anlamını ve yapılandırmasını çok merak etmemektedir.

IRC Nedir | Genel Açıklama

IRC Nedir 2021
IRC Nedir 2021 ? IRC Alemi

Internet Relay Chat açılımının kısa adı olarak IRC telaffuz edilir. İnternet Aktarmalı Sohbet olarak Türkçeye çevirebiliriz. İnternette en çok kullanılan protokollerden bir tanesi olarak IRC karşımıza çıkmaktadır. 1988 yılında Finlandiya‘da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazıldığı söylenmektedir. 2021 senesine yeni girdiğimiz bu günlerde ise IRC dünyanın hemen her yerindeki insanların kullandığı mIRC Sohbet Script ve IRC chat sohbet odaları olarak kullanılan bir platform haline gelmiştir. Microsoft, 1998’de tescilli IRCX aracılığıyla IRC için bir uzatma gerçekleştirdi. Daha sonra IRCX‘i destekleyen yazılımları dağıtmayı durdurdu, bunun yerine tescilli MSNP‘yi geliştirdiler.

Kişiler Arası İletişim ( Diyalog Sohbet )

IRCd, öncelik olarak bir sunucu ve istemciler ağıdır. Örneğin ; Mekansiz.Net isminde ki IRC Sohbet sunucusuna bağlanan kişiler, her türlü iletişimi bu Mekansız Sohbet ağı üzerinden gerçekleştirirler.

Birinci kişi, İkinci kişiye mesaj yolladığında ;

Birinci kişinin mesajı → Mekansiz.Net sunucusu → İkinci kişi şeklinde bir yol izler.

Günümüzde kullanılan Skyp veya Whatsap , Görüntülü Arama gibi üstün özelliklere sahip programlar gibi görüntülü ve/veya sesli sohbet yerine, yukarıda açıklandığı gibi, düz-metin tabanlı karşılıklı iletişim söz konusudur.

Kişiler diyalog sohbet etmek için birbirleri ile iletişime geçtiğin de , mesajı alan kişi hoşuna gitmeyen veya rahatsızlık duyduğu durumlarda geveze sohbet sever kişiyi engelleyebilir. IRC aleminin bu kadar popüler olmasının sebebi iki kişi arasındaki muhabbet etme imkanından ziyade genel olarak sohbet odalarına katılan tüm kişilerle sohbet edebilme imkanı sağlamasıdır.

IRC Sohbet odaları #kanal olarak adlandırılmıştır. Kullanıcılar bir genel sohbete katılmak istediğinde veya eğlence , oyun , yarışma , radyo gibi kanallarda bulunmak istediğinde ücretsiz olarak dilediği #kanala geçiş yapabilir.

IRC Kanal ve Sunucu Yetkilileri

IRC dünyasının vazgeçilmez , emek ve bilgi gerektiren kurumları ve kişilerine genel olarak verilen sıfattır. Kendi içerisinde irc chat odaları içerisinde bu yetkili sıfatları ve görev yetkileri ayrıştırılır. Bu yetkililerin birincil görevi sunucu üzerinde huzur ve sohbet akışını sağlamaktır. Yetkiler belirli kısıtlamalar ve erişimler ile ölçeklendirilir.

IRC Kanal ve Sunucu Yetkilileri
Kanal ve Sunucu Yetkilileri Simgeler
Kanal Görevlileri ; Aop , Sop , Founder

Aop : Otomatik op olarak adlandırdığımız bu görev yetkisine sahip kişiler , access sistemi ile yetkilendirilirler. Aop olan kişilerin nickname yani chat sohbet rumuzlarının yanına @ simgesi eklenir. Access Eklendikleri #sohbet , #radyo , #chat , #oyun gibi çeşitli kanalların tümünde veya belirlenen kanal da kişilere kanal genelinde konuşma yasağı uygulama , kick , ban diye tabir edilen kanal içerisinde bulunma yasağı getirme gibi yetkileri mevcuttur.

Bunun yanı sıra kanal modelerine olan erişimleri sayesinde tüm global odanın genelini voice olmayan kişilere ( +rumuz = Nickname adınızın yanında ki + simgesi sizin chat kanalı genelinde voice olduğunuzu gösterir) tamamen konuşmaya kapatma ve açma yetkisi bulunur. Bu mode #kanal içerisinde +m \ -m şeklinde uygulanır.

Sop : Yukarıda Aop için atanan tüm yetkiler ve komutlar Süper Op olan soplar içinde geçerlidir. Sopların kanal içerisindeki simgesi & bu şekilde görünür. Sop’ları Aop’dan üstün kılan tek özellik yetkili oldukları global kanallarda aop yetkisi yazıp silebilmesidir.

Founder : Chat sitesi içerisinde ki herhangi bir kanalın sahibi olan kişilere Founder denir. Aop ve Sop yetkilerinin yanı sıra bu iki yetkiyi de yazıp silebilir. IRC Sunucusu içerisinde #diyalog, #sohbet, #chat, #oyun, #radyo gibi çeşitli kanalların herhangi birinin sahibi olan founder yetkilisi kanalın çeşitli mode ayarlarını da düzenleyebilir. Kanalını şifreli girişle sınırlandırabilir , kişi limiti koyabilir ( chan limit ) set ve options ayarlarını yapabilir.

Sunucu Görevlileri ; IRCop , Oper , Admin ( Services Admin , Root Admin , Network Admin )

IRC Oper ve Admin : Yukarı da sıfatlandırılmış admin / oper görevleri sunuculara göre daha da çeşitlendirilebiliyor. Yetki sıralamasına göre irc sohbet ağları içerisinde genel sorumluluk , güvenlik sorumlusu , oper admin sorumlusu , helper , Global kanal sorumluları gibi çeşitli görevler üstlenilir.

Rumuz Nickname
Rumuz Nickname
Rumuz | Nickname | Takma ad

IRC nedir sorumuzun cevabını daha ilk paragrafta standart şekilde size açıklamıştık. Yazımızın devamında ise sizlere irc sunucularının yapısını ve işleyişini anlatmaya devam ediyoruz.

Muhabbet etmek amacı için veya yarışma kanalları içerisinde zaman harcamak için chat sohbet sitesine giriş yapan kullanıcıları birbirinden ayırmak için kullanılan isimlere nickname veya rumuz denmektedir.

Kişiler gerçek adlarını doğal olarak kullanmak istemezler , işin aslı kullanılabilecek hayali isimler daha havalı ve ilgi çekicide olabilir. Sohbet sunucuları içerisinde alınan nickler ( rumuz ) , yetkililer tarafından belirlenen kurallara uymak zorundadır. Adet , örf , ahlak ve etik kurallara aykırı , reklam ve küfür içerikli nickler de sunucudan uzaklaştırılır.

IRC Socket Botlar , Bnc , Radyo Botu

IRC nedir diye sorgulamaya başladığımız makalemizin devamında sıra geldi IRCd için yapılan mIRC Socket botlara. Web chat ve mobil sohbet odalarının kullanıcıları arttıkça irc sunucu içerisinde otomatik olarak uygulanması gereken komutlar ve güvenlik araçları çokça gerekli oluyor. Eğlence , oyun , global kanal ve sunucu güvenliği ( proxy ve mobil giriş ) , hazır komutlar gibi bir çok işlemi socket botlar sayesinde kolay ve hızlıca yapabilirsiniz.

İngilizce ROBOT (otomatik işlev gören cihaz)’un kısaltılmışı olan BOT olarak IRC sözlüğünde yer alır. Bu botların en özelleşmişleri, ChanServ (kanal işlerinden sorumlu bot), NickServ (takma ad işlerinden sorumlu bot), MemoServ (çevrimdışı kişiler arasında iletişimden sorumlu bot), OperServ (sunucu yönetiminden sorumlu bot) olmak üzere ayrıca X ve Q adında iki ünlü bot dünya çapında kullanılmaktadır.

Günümüzde OFS IRC Shell Hosting irc ağları için Aux Socket bot çok işlevsel ve kullanışlıdır. IRC Server sahipleri tarafından ilk tercih edilen socket bottur.

Bouncer ( BNC )

IRC sözlüğünde bouncer ya da kısaca bnc olarak bilinen bir kullanım daha vardır. Güvenlik ve gizliliğine çok fazla önem veren veya aslında bilgisayar başında olmasa bile IRC’ye bağlı olarak kalmak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılan bir sistemdir. Bir bouncer, Türkçe olarak fedai olarak çevrilmiştir.

Fedai anlamını ise şuradan alır; Bir kullanıcı fedai kullanarak IRC’ye giriyorsa, IRC sunucusu kişiyi Fedai’nin bilgisayarından bağlanan birisi olarak tanır. Yani aslında kendi bilgisayarından fedaisine bağlanan kullanıcı, fedaisine IRC’ye bağlanmasını söyler ve fedai onun yerine IRC’ye bağlanarak bir Proxy sunucusu hizmeti görür.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


aLem Sohbet

Bedava sohbet net şekilde sizler için ayarlanmıştır. Ücretsiz sohbet sitesi olarak trsohbet odalarımız da sizleride bekliyoruz.

Sosyal Medya

Facebook

Twitter