Sohbet Muhabbet Konuları

Ana Sayfa / Sohbet Muhabbet Konuları

Sohbet Muhabbet Konuları

ExCaLuBuR     17-01-21     Sohbet     Sohbet Muhabbet Konuları     40 Defa Okundu

Sohbet muhabbet konuları başlıklı bu yazımız da teknoloji çağında insanların yan yana geldikleri zaman sorun yaşadığı büyük bir konudur. Maziye de akıllı telefonların bizi bu kadar esir almadığı günlerde karşılıklı misafirlikler ve muhabbetin koyu olduğu diyaloglar hatırlanır. O küçücük mobil cihazın için de tüm zamanımızı geçirebileceğimiz uygulamalar ve internet var.

Bu durum yüz yüze samimi sohbet ortamlarını ortadan tamamen kaldırmış durumda. Karşılıklı konuşmalar esnasında sürekli cep telefonlarını kontrol etmeye başladığımızın bazen farkında bile olmayabiliriz. Karşınızdaki şahıslarda cep sohbet odaları başta olmak üzere, sürekli bir arayış içinde cep telefonunda ve sizinle muhabbet etmeye çalışmaktadır.

Sizlere bu durumlarda yardımcı olabileceğini düşündüğümüz sohbet muhabbet konuları başlatacak ve ortamda sizi kurtarıp oyalayabilecek konu başlıkları hazırladık.

Sohbet Muhabbet Konuları
Sohbet Muhabbet Konuları

Sohbet Konusu ; Aldığın eğitim ile hayatını idame ettirdiğin iş birbiri ile bağlantımı ? Aslında hedeflediğin ve hayal ettiğin iş kolu neydi ?

Muhabbet Konusu ; Genel olarak toplumda çokça sevilen şeyler vardır. Yapmaktan hemen herkesin hoşlanabileceği ama senin sevmediğin şeyler var mıdır ?


Sohbet Muhabbet konusu başlatmak ;

İstisnasız her gün olsa yerim diyeceğin bir yemek var mı ? Lezzetli bulduğun yiyeceklerden örnekler verir misin ?


Tatil yapmak favorilerin arasında mıdır ?


Tatil yaparken gittiğin yerlerin önemli alanlarını da görmek, meşhur yemeklerini yemek gibi heveslerin var mı ? Yoksa daha çok dinlemeye zaman mı ayırırsın ?


Hayatında aldığın kararlar da , fikirlerine ve düşüncelerine önem verdiğin istisnasınız önerisini dinlediğin bir akıl hocan var mı ?


Elin günlük işlere yatkın mıdır ? Ev işleri veya çalıştığın işinde tamir , düzeltme , bakım gibi işlerden anlarmısın ?


Ah be bu benim aklıma gelmişti yada nasıl gelmediği dediğin kötü duruma düştüğün veya seni mutlu eden anların oldu mu ?


Şuan ki kendine bundan önceki yıllara gidip akıl verme şansın olsaydı en iyi öğütün ne olurdu ?


Sohbet Muhabbet konuları hayat kurtarabilir .

Kaza , hastalık , doğal felaket , korku gibi bir durum içerisinde hiç hayatının sonuna geldiğin , ölüm korkusu yaşadığın bir an oldu mu ?


Çocukken geleceğimiz , mesleğimiz , yapacaklarımız hakkın da hayaller kurarız ya , sen bunları gerçekleştirebildin mi ?


Kırmızı çizgilerin nelerdir ? Gerçekte kendinin bildiği ve gizli tutmak zorunda hissettiğin fantezilerin yada sapkınlıkların var mı ?


Hiç seni ağlatan bir film oldu mu ? Sen daha çok film mi yoksa dizi mi izlemeyi seversin ? Takıntılı olduğun bir kategori var mı ?


Arkadaşlar yukarı da sizlere hatırlattığımız, çoğunuzun düşünme fırsatı olduğunda aklınıza gelebilecek bu sorular, sizlere geniş ve samimi bir ortam oluşturur.

İnternet ortamında bile işinize yarayabilir bu sorular. Sohbet odaları , arkadaşlık sitesi , chat sohbet sitesi , mobil sohbet kanalları içerisinde yeni arkadaşlıklar kurmanızda fayda sağlar. Örneğin ; Mekansız Sohbet Sitesi olarak irc sunucularımız içerisinde bu sorular sizi favori kişiler arasına sokabilir. Konuşkanlığınız ve düşünülerek sorulacak bu sorular ile karizmanızı ve bilgili biri olduğunuzu karşınızdakilere yansıtabilirsiniz.

Google arama motorunda sizlere daha çokça alternatif sorular çıkabilir bu yüzden arama yapmanızda fayda var. Bu sorular ile kısıtlı kalmanıza gerek yok. Bulunduğunuz ortama göre daha felsefi , eğlenceli , ciddi , gerçekçi ve cesaret gerektiren sorular da bulabilirsiniz.

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?

Birini tanımak için sohbet başlatmak ya da oluşan tuhaf sessizlikleri bozmak çok stresli bir şey olabilir. Konuşacak bir şey olmadığında nasıl sohbetin başlatılacağı hakkında fikirlerimizi sunalım.

Bulunduğunuz yer ya da ortam hakkında yorum yap. Hakkında konuşabileceğin bir şey var mı diye etrafına bak. Yer veya ortam hakkında yapılabilecek yorum örnekleri şunlar olabilir: “Bu harika bir oda!”, “İkramlar çok güzel!”, “Bu manzaraya bayılıyorum!” ya da “Ne şirin köpek!”


Açık uçlu bir soru sor.
 Çoğu insan kendileri hakkında konuşmayı sever; sohbeti başlatan kişi olarak karşındakinin konuşmasını sağlamak senin görevindir. Açık uçlu sorular, cevap olarak evet ya da hayır değil de bir açıklama gerektiren sorulardır. Açık uçlu sorular genelde kim, ne zaman, ne, neden, nerede ve nasıl gibi soru kelimeleriyle başlar. Cevabı evet veya hayır olan sorular ise mısın misin gibi soru ekleri ile sorulan sorulardır.

Konuşacak Şeyler Bulmak

 • Kapalı uçlu sorular: “Kitapları sever misin?”, “Bu üniversiteye daha önce gelmiş miydin?”, “İlkbaharı sever misin?”, “Rahatsız etmiyorum değil mi?” veya “Buraya sık sık gelir misin?”
 • Açık uçlu sorular: “Nasıl kitapları seviyorsun?”, “Üniversitede hangi bölümü okudun?” “En çok hangi mevsimi seviyorsun? Neden?”, “Şu anda ne yapıyorsun?” veya “Buralarda sevdiğin bir mekân var mı?”


Genel yorumlarla açık uçlu soruları birleştirmeyi öğren.
 Genel bir yorumu veya açık uçlu bir soruyu tek başına kullandığında tuhaf ya da alakasız görünebilir, bu yüzden daha iyi sonuç vermesi için bu ikisini birlikte kullan. Örneğin:

 • “Çantan çok güzelmiş. Nereden aldın?” Bu soru sayesinde karşındaki kişi alışverişe gittikleri gün ve yaşadıkları komik olaylar hakkında konuşabilir, tam tersi ise şu şekilde olur: “Çantan çok güzelmiş.” “Teşekkür ederim.” (Sohbet biter)
 • “Açık büfe çok güzel değil mi? En sevdiğin yemek hangisi?” Açık uçlu bir soru sormak yararlıdır çünkü devamında klasik bir açık uçlu soru olan “Neden?” sorusunu sorabilirsin.
 • “Ne kadar çok katılımcı var! En çok hangi konuşmacıyı seviyorsun?”
 • “Kostümün çok güzelmiş. En sevdiğin bilim kurgu filmi hangisi?”

Sohbet Dengesini sağla

Evcil hayvanlar hakkında konuş. Evcil hayvan konusu, hakkında konuşacak başka ortak bir noktan olmayan birisiyle konuşurken çoğu kez yararlı olur. Genel olarak hayvanları seviyorsan hayvanları seven diğer insanlarla kedi, köpek, kuş, at arasından hangisini daha çok sevdiği ya da vahşi doğa hayvanlarını sevip sevmediği hakkında konuşarak kolayca iletişim kurabilirsin. Kendi evcil hayvanın hakkında konuşman bazı insanlara sinir bozucu gelebilir, ama insanlara evcil hayvanları hakkında soru sorarak konuşmaya ve iyi vakit geçirmeye başlamalarını sağlayabilirsin.

Güncel olaylardan bahset. Muhtemelen bu, karşındaki kişinin de bildiği bir konu olacaktır ama bilmiyorsa da daha iyi, bu konu hakkında konuşabilirsin. Haberleri oku veya izle ve sohbet başlatacağın zaman şöyle bir soru sor mesela: “Helikopter kazasını duydun mu? Şaka gibi!”

Önceki konuşmalarınızdan yararlan. Karşındaki kişi önceden tanıdığın biriyse kafanda oluşturduğun daha önce konuştuğunuz şeyler listesini bir gözden geçir ve bu konulardan biri ile devam et. Çocuklarıyla ilgili önemli bir olay, çalıştığı projelerden biri ya da seninle paylaştığı kötü bir haber, bu konulara örnek gösterilebilir. Böylece hem konuşacak bir şey bulmuş olursun hem de konuşmalarınıza önem verdiğini ve karşındaki kişinin sorunlarına ve yaşadıklarına bunları hatırlayacak kadar değer verdiğini göstermiş olursun.

Sohbet Muhabbet Konuları | Karşındaki kişiye duyarlı ol

Cevaplaması kolay sorular sor. Bazı soruları cevaplamak diğerlerine göre daha zordur. Biri sana hafta sonu planının ne olduğunu sorduğunda “Hafta sonu planlarımı şimdiden düşünmek istemiyorum… bu soruyu cevaplamak zorunda mıyım şimdi?” diye düşündüğün oldu mu hiç? Çoğu insan “Bugün ne yapıyorsun?” ya da “Okul sence de çok sıkıcı değil mi?” gibi kolay soruları tercih eder. Hem böylece konuşma daha akıcı olur ve daha rahat hissettirir.

 Aşırı meraklı sorular sorma. Karşındaki kişinin konuşmayı tercih etmeyeceği konular hakkında soru sormamaya dikkat et. Örneğin, bazı insanlar bir diplomaları ya da yetenekleri olmaması, düzenli bir ilişkileri olmaması gibi hassas oldukları konular hakkında konuşmaktan hoşlanmazlar.

Sohbet Etmenin Temel Kurallarını Unutma

Korkularından kurtul. Aniden birisiyle sohbet edemeyeceğin korkusuna kapılıyorsan bunun nedeni muhtemelen kendine sürekli sıkıcı olduğunu, yeteri kadar iyi ve önemli olmadığını ya da karşındaki kişinin vaktini boşa harcadığını söylemendir. Bütün bunlar dilinin bağlanmasına sebep olabilir. Sohbet ederken utangaç hissetmek alışılmadık bir durum değildir ama sohbet etme konusunda üretken olmanı engeller.

 • Rahat ol. Konuştuğunuz havadan sudan konular muhtemelen karşındaki kişinin aklında aylarca kalmayacaktır. Kırıcı ve tuhaf bir şey olmadığı sürece (karşındaki kişi tuhaf şeylere ilgiliyse durum başka tabii) aklına gelen herhangi bir şeyi söyleyebilirsin.
 • Herkesin zaman zaman böyle şüphelere düştüğünü ama insanlarla iletişim kurabilmek için bu şüpheleri aşman gerektiğini unutma. Karşındaki kişinin seni yargılamadığını düşünerek kendini rahatlat. Yargılıyor olsa bile bunun hayatına önemli bir etkisi olmayacaktır, bu yüzden rahatlayabilirsin.

Gerekirse kendini tanıt. Karşındaki kişiyi tanımıyorsan aranızdaki buzları eritmek gayet kolaydır, sana yaklaşabileceği izlenimi ver, bu kişiye ismini söyle, tokalaşmak için elini uzat. Bu hem kibar bir davranıştır hem de sohbet başlatmak için iyi bir yoldur. Fakat bazen tanışma faslı sohbet bittikten sonraya da bırakılabilir.

Sohbet ettiğin kişiyle uyum içinde ol. Karşındaki kişi konuşmaya başladığında sohbeti akıcı bir şekilde devam ettirmek için onun söylediklerini takip et. Karşındaki kişinin söylediklerini düşünebilmek ve ne hissettiği hakkında fikir sahibi olmak için aktif bir şekilde dinle.

 • Konuştukları şey hakkında sorular sor, konuşmada bir duraksama olduğunda konuyu değiştir.

Sohbet muhabbet konularının İlginç Olmasını Sağla

Karşındaki kişinin hareketlerine göre davran. Eğer ilgili gözüküyorsa devam et. Sürekli saatine bakıyorsa hatta daha da kötüsü kaçmak için fırsat kolluyorsa çok uzun süredir konuşuyorsun demektir. Sohbetin olabildiğince hoş olmasını ve karşındaki kişinin seninle tekrar sohbet etmek istemesini sağlamak açısından onun işaretlerini takip etmek önemlidir.

 • Bu bazen öğrenmesi zor bir beceri gibi görünebilir ama denemelisin. Ancak bu şekilde kendini geliştirebilirsin.

Dengeyi sağla. Sohbeti başlatan kişi olarak sohbetin canlı kalmasını sağlamak ilk olarak senin sorumluluğundadır. Konuştuğun kişi aktif dinlemeye geçtiyse ve sana açık uçlu sorular sormaya başlarsa ne yaparsın? Bir kaç seçeneğin var:

 • Bunu kendin hakkında konuşman için karşındaki kişinin bir işareti olarak değerlendir, ama abartma. Söyleyeceğin şeyler bittikten sonra yine açık uçlu sorularla ve aktif dinlemeyle karşındaki kişiyi sohbete dâhil etmeyi unutma.
 • Sohbetin ilgi odağı olmak istemiyorsan ilgiyi kendinden uzaklaştır. Şöyle bir şey söyleyebilrsin: “Harry Potter kitaplarını seviyorum. En çok son kitabı sevmiştim. Durmadan ben konuşmayayım ama. Senin seride en sevdiğin kitaplar hangileriydi?”
 • Soruya soruyla cevap ver. Örneğin: Karşındaki kişi “Bu kadar erken çıkmayı nasıl başardın?” diye bir soru sorduğunda “Asıl sen nasıl başardın?” diye cevap verebilirsin. Karşındaki kişi olayın kendiyle ilgili kısmını anlatmaya dalıp soruyu ilk kendisinin sorduğunu unutacaktır!

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


aLem Sohbet

Bedava sohbet net şekilde sizler için ayarlanmıştır. Ücretsiz sohbet sitesi olarak trsohbet odalarımız da sizleride bekliyoruz.

Sosyal Medya

Facebook

Twitter