Sohbet Odaları Hakkında Sorulan Sorular

Ana Sayfa / Sohbet Odaları Hakkında Sorulan Sorular

Sohbet Odaları Hakkında Sorulan Sorular

ExCaLuBuR     16-01-21     Sohbet     Sohbet Odaları Hakkında Sorulan Sorular     13 Defa Okundu

Sohbet Siteleri Hakkında
Sohbet Siteleri Hakkında

Sohbet odaları hakkında cevaplarını bilmediğiniz sorularınız mı var ? Bu yazımız da sizlerin olası sıkça sorulan sorularını cevaplandırmaya çalışacağız. Bir sohbet odasına girdiğiniz ve nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikriniz olmadığı hiç başınıza geldi mi? Bu yazıda, sohbet ve sohbet odaları hakkında en sık sorulan sorulara bazı cevaplar vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. World Wide Web icat edildiğinde gerçek potansiyelini geliştiricisinin bile tahmin edebileceğini sanmıyorum. Geliştirilme amacı var olan tüm bilginin kaynağı olması iken gelişen teknoloji ile chat , sohbet , görüntülü sohbet , video sohbet, kameralı sohbet , sesli sohbet bizim ilgilendiğimiz alanlarda harikulade işler ortaya çıktı.

Çevrimiçi gerçek zamanlı sohbet odası hizmetleri, dünya çapında birden fazla kullanıcıyı ortak bir irc ağı platformuna getirmek ve birbirleriyle etkileşimde bulunmak muhabbet ettirmek için metin tabanlı anlık mesajlaşma kullanır. Birçok farklı türde sohbet odası vardır. Yüz yüze muhabbet eder gibi , bu sanal sohbet kanalları benzer ilgi alanlarına sahip insanların bir araya geldiği benzersiz atmosfere sahip yerlerdir. Şimdi sizlere siber ortamlarda sohbet etme fikrine yeni kapılan kişilerin muhtemel sorularını cevaplamaya çalışalım ;

Sohbet odaları güvenli midir?

Web sohbet girişleri aktif olan çoğu site SSL desteği sayesinde oldukça güvenlidir. SSL Destekli Sohbet Appletler aracılığı ile bilgileriniz ve verileriniz uçtan uca şifreleme ile korunur. Sunucu ve site sahipleri kanalları ve sitelerinin güvenlik işine oldukça önem verir.

İnsanlar nerede yaşadığınızı bilebilir mi?

Sizler arkadaş ve flört edeceğiniz sevgili edinip yada dost olarak gördüklerinize bire bir yerinizi adresinizi söylemediğiniz sürece yaşadığınız yeri kimse bilemez. Genel olarak , il , ülke bilgileriniz yardımcı programlar ile görünebilse de bu da ancak sunucu sahibi ve yetkilileri tarafından sınırlandırılmıştır. Sohbet ettim diye evimi adresimi bulurlar endişesine kapılmanıza gerek yoktur. Siz yakın gördüklerinize daimi muhabbet ettiklerinize dahil en önemli bilgilerinizi direk vermediğiniz sürece bu bir tehlike değildir.

Sohbet Odaları Hakkında Sorulan Sorular
mekansiz sohbet

Özel sohbet nedir?

Muhabbet etmek sohbet sitesi içerisinde genel sohbet ( global kanallarda ) ve özel sohbet ( private chat ) olarak iki ana başlığa ayrılabilir. Bunun yanı sıra notice ile de sadece iki kişinin görebileceği bir sohbet tarzı vardır. Sohbet siteleri hakkında sıkça sorulan sorular söz konusu olduğun da özel sohbet en çok merak edilen soruların başında gelmelidir. Başka bir sohbetci ile yaptığınız özel görüşmeniz siz ve diğer kişi arasında kalır. Lobi sohbet odalarındaki diğer kişiler tarafından görülemez.

Sohbet Siteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorulara devam edelim

Özel Sohbetler Okunuyor mu ?

Ne yazık ki bir çok irc sohbet sunucusunda UnrealIRCd modülü yardımı ile özel okuma mevcuttur. Bazı zihniyeti bozuk yetkililer özellerinizi okuyarak sizlere karşı kullanabilirler. Bunu kimi zaman reklam ve saldırı güvenliği için yaptıklarını öne sürerek kendilerini savunmaktadırlar.

Sizlere Mekansız Sohbet Odaları olarak garanti ve söz veriyoruz ki chat sitemiz içerisinde hiç bir şekilde özelleriniz okunmayacaktır.

Geveze Sohbet severler özgürler mi ? Sohbet Kuralları var mı ?

Genel olarak muhabbet eden kişiler rahat ve özgür bırakılırlar. Kişiler düşünce fikirlerini rahat bir şekilde belirtir ki sunucu sahiplerinin beklentisi bunun üzerinedir. Türk sohbet odaları içerisinde kullanıcıların laklak etmesi işlerinize gelir.

Bunun yanı sıra tabi ki etik ve ahlaki değerler başta olmak üzere sanal ortam da olsa toplu yaşam alanlarında uyulması gereken sohbet kuralları vardır. Reklam ve Küfür içerikli paylaşımla başta olmak üzere , flood dediğimiz peş peşe sıkça aynı yazıyı sıralamak , sürekli büyük harfler ile yazarak görüntü kirliliği oluşturmak da sınırlandırılır. Sunuculara göre bir kaç özelleştirilmiş kuralda belirlenmiş olabilir.

Sohbet Sitelerine giriş yapamıyorum , Kick+ban , zline , kline ve gline ile cezalandırıldım ne yapmalıyım ?

Sevgili arkadaşlar bu tip cezai uygulamalar ve yaptırımlar irc sohbet ağlarının önceden belirlenmiş ve sizlere bildirilmiş kuralları çerçevesinde kullanıcılara uygulanabilir. Bunun yanı sıra bu tür cezalar yanlışla veya otomatik olarak da uygulanabilir.

Eğer sizde gereksiz ve hatalı olarak ceza aldığınızı sohbetten uzaklaştırıldığınızı düşünüyorsanız sunucu sahibi ile e-mail üzerinden yada sohbet odası içerisinde online durumda olan bir arkadaşınız aracılığı ile temasa geçiniz.


Pek çok insan, özellikle gençler bu tür çevrimiçi sohbet odalarına bağımlı hale geldi. Daha grafiksel bir arayüz ve cazip eklentilerle, bu hizmetler eskisinden daha fazla kullanıcıyı çekmeyi başardı. Psikologlar, nüfusun önemli bir kesiminin bu sanal dünyada yaşamayı gerçek dünyadan daha çok tercih etmesinden duyduğu endişeyi dile getirdiler.

Olumlu tarafı, sosyal açıdan garip, utangaç ve içe dönük insanların kabuklarından çıkıp bilinmeyen bir parçasını keşfetmeleri için bir çıkış sağlar. Birçok kişi, online sohbetin gelişmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor. Analistler, sohbet odalarına bağımlı olmanın kullanıcı üzerinde çok olumsuz bir etkisi olabileceği konusunda uyarıyorlar, ancak daha kontrollü bir şekilde, kişinin kapsamını genişletmeye yardımcı oluyorlar.

Etiketler:

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


aLem Sohbet

Bedava sohbet net şekilde sizler için ayarlanmıştır. Ücretsiz sohbet sitesi olarak trsohbet odalarımız da sizleride bekliyoruz.

Sosyal Medya

Facebook

Twitter